20 Czerwiec 2018 r. Imieniny obchodzi: Bogna, Florentyna, Rafa  
Strona główna
Aktualności
O bibliotece
Dzieje biblioteki
Statut
Regulaminy
Informacje o zbiorach
Filia w Grywałdzie
Fotogaleria
Darczyńcy
Propozycje nowości wydawniczych
Zaproponuj do biblioteki
Tajemnica góralskich portek
   

Biblioteka czynna: 
poniedziałek 12 - 19
wtorek 9 - 16
środa 12 - 19
czwartek 9 - 16
piątek 12 - 19  

Filia Biblioteczna w Grywałdzie
Biblioteka czynna: 
poniedziałek 13 - 17
wtorek 12 - 16
środa 12-16
czwartek 10-14
piątek 12 - 16

 

Listy- zanikający gatunek literacki- spotkanie Klubu Miłośników Książki w Tygodniu Bibliotek

Prezentowane listy Marii Konopnickiej do Ignacego Wasiłowskiego z lat 1867-1900 stanowią nieocenione źródło do poznania ówczesnego życia literacko-polityczno-kulturalnego. Jest to praca doktorska księdza Jacka Nowaka. Listy poetki do stryja Ignacego to skarbnica wiedzy o literackiej twórczości, rozległych zainteresowaniach i życiu osobistym Marii Konopnickiej. Bogactwem szczegółów biograficznych rysują jej nowy, odkrywczy portret, daleki od wyświechtanego, utrwalonego przez lata obrazu płaczliwej „wieszczki ludu”, „pani od Naszej szkapy i Sierotki Marysi”.

Pozwalają zobaczyć Konopnicką jako zwyczajnego człowieka z krwi i kości. Portret pisarki wyłaniający się z tej korespondencji jest cenny, bo prawdziwy, szczery i pozbawiony artystycznego retuszu; dlatego też listy do Wasiłowskiego mają istotne znaczenie i wartość dla każdego badacza biografii autorki. Są bez wątpienia kroniką długiego okresu tułactwa poetki i rzetelnym źródłem informacji o życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych pisarek II połowy XIX wieku. W zbiorze znajdują sie 674 listy napisane z różnych miejsc Nicea-Lwów-Kraków, a nawet ze Szczawnicy, gdzie poetka przebywała na kuracji.  Pierwszy list Maria Konopnicka napisała w  wieku 46 lat, a ostatni mając 70 lat. Listy były formą rozmowy ze stryjem, ze swoimi przemyśleniami. To stryj był jej najbliższą osobą, wspierał ją w trudnych chwilach życia, które ją doświadczały.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Był pisarzem, publicystą i znawcą jazzu.  Listy Leopolda Tyrmanda do Mary Ellen przedstawiła Agata Tuszyńska w książce pt. ,, Tyrmandowie". Przewodniczką po nim jest trzecia żona Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand, matka ich dwojga dzieci. Ta amerykańska Żydówka, niemająca związków z Polską, która poślubiła go wbrew woli matki, mówi o wspólnie spędzonych piętnastu latach, do nagłej śmierci Tyrmanda 19 marca 1985. Po śmierci Tyrmanda, żona opublikowała ponad 100 listów. W listach wymieniali swoje poglądy. Na uwagę zasługują wspaniałe zdjęcia i pocztówki. 

 

Strona główna | Dzieje biblioteki | Filia w Grywałdzie | Filia w Krośnicy | Fotogaleria | Darczyńcy | Nowości | Zaproponuj do biblioteki
Realizacja: VERAKOM

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

ul. Jagiellońska 15, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, tel. (18) 262 31 00
statystyki odwiedzalności