,,Tajemnica góralskich portek" w bibliotece

Uwieńczeniem projektu będzie wykonanie portek, cuchy i sukmany. Jak mówił sam Jan Kubik na portki bierze się 5 miar, teraz mierzy się zwykłym metrem krawieckim, ale dawniej mierzono wszystko zwykłą nicią. Wójt został zmierzony, uczniowie miarę zapisali i od razu Mistrz stwierdził, że portki będą zgrabne, bo i sam Pan Wójt jest ,, wysoki i mieści się w proporcjach".

W ramach współpracy z Gminą, Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku otrzymała dotację w wysokości 20 tys.zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  ramach programu Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI. Pilotażowe zadanie  pn. „mistrz tradycji” związane jest w sposób bezpośredni z międzypokoleniowym przekazem unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych w  dziedzinach objętych ochroną w ramach Konwencji UNESCO z 2003 roku. Złożony projekt wpisuje się w dziedzinę objętą ochroną, uzyskał wysoką ocenę i będzie realizowany do końca 2016 r. Przedmiotem projektu jest m.innymi organizacja zajęć z rękodzieła ludowego z zakresu nauki kroju,szycia, cyfrowania portek i cuch góralskich oraz zdobienie aplikacjami sukman góralskich na zasadzie Mistrz i Uczeń.

Zajęcia odbywają się w Gminnej Bibliotece Publicznej, najbliższe odbędzie się w piątek 15 kwietnia o godz. 16.00. Gdyby ktoś z czytelników chciał popatrzeć na pracę MISTRZ-UCZEŃ to zapraszamy. :)