19 Wrzesien 2017 r. Imieniny obchodzi: Konstancja, January  
Strona główna
Aktualności
O bibliotece
Dzieje biblioteki
Statut
Regulaminy
Informacje o zbiorach
Filia w Grywałdzie
Fotogaleria
Darczyńcy
Propozycje nowości wydawniczych
Zaproponuj do biblioteki
Tajemnica góralskich portek
   

Biblioteka czynna: 
poniedziałek 12 - 19
wtorek 9 - 16
środa 12 - 19
czwartek 9 - 16
piątek 12 - 19  

Filia Biblioteczna w Grywałdzie
Biblioteka czynna: 
poniedziałek 13 - 17
wtorek 12 - 16
środa 12-16
czwartek 10-14
piątek 12 - 16

 

W piątek 8 kwietnia 2016 r. w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji  projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek”. Zajęcia prowadzone są przez mistrza pana Jana Kubika, który podczas zajęć posługuje się gwarą. Uczniami mistrza są 3 młode osoby, które powoli poznają tajniki kroju, szycia i  "cyfrowanie” portek oraz cuch góralskich. Zajęcia obejmować będą także naukę zdobienia sukman góralskich. Warto zauważyć ze cyfrowanie stroju góralskiego jest w naszym regionie unikatowe i grozi całkowitym zanikiem. Zdaniem  wójta gminy przy szybko zachodzących przemianach kulturowych jest to już nieomal ostatni moment na uchwycenie  i udokumentowanie tego regionalnego fenomenu rękodzielniczego. Dlatego tez gmina Krościenko wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną podjęła działania i aplikowała o środki finansowe do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI i trwał będzie do końca 2016 roku.
 W ramach  projektu  powstanie film edukacyjno-promocyjny oraz zostaną wykonane portki góralskie, cucha i sukmana góralska.

 Podczas festynu sołeckiego w Krościenku w dniu 13.08.2016r. miała miejsce plenerowa wystawa efektów projektu pod nazwą „Tajemnica góralskich portek” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku.

Wystawie towarzyszył „Mistrz tradycji” twórca ludowy - Jan Kubik wraz ze swoimi uczniami, który od stycznia 2016 roku przekazuje im swoją wiedzę. Karolina, Angelika oraz Artur - uczniowie mistrza prezentowali swoje umiejętności, którym uważnie przyglądali się zwiedzający wystawę. Turyści i mieszkańcy mieli okazję osobiście zasięgnąć informacji o tradycji i kulturze pienińskiej, o której gwarą i z pasją opowiadał Jan Kubik.
 
Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycyjna. Koordynatorem projektu była Krystyna Kubik.
         
 

 

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna

 

 

Strona główna | Dzieje biblioteki | Filia w Grywałdzie | Filia w Krośnicy | Fotogaleria | Darczyńcy | Nowości | Zaproponuj do biblioteki
Realizacja: VERAKOM

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

ul. Jagiellońska 15, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, tel. (18) 262 31 00
statystyki odwiedzalności