Zapraszamy do obejrzenia filmu na zakończenie projektu ,, Pieniński mistrz tradycji- kontynuacja projektu (grudzień  2017r.)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=ncem0lVV8Wk

Zapraszamy do obejrzenia reportażu pt. ,,Pieniński Mistrz tradycji- kontynuacja projektu" przez TVPodhale

http://tvpodhale.info/tv/wydarzenia/Pieninski_Mistrz_Tradycji-19259-1.html

 

Młode talenty - występ uczestników projektu ,, Pieniński mistrz tradycji"

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku zdobyła dofinansowanie  w wysokości 20 tys.zł na realizację projektu związanego z dziedzictwem kulturowym  regionu pienińskiego. Projekt będzie trwał do końca 2017roku i oprócz kontynuacji cyfrowania portek będzie również nauka haftu kamizelek góralskich a także nauka gry na skrzypcach. Zajęcia prowadzi artysta pieniński Jan Kubik.

 

Link do filmu na zakończenie projektu ,,Tajemnica góralskich portek" realizowanego w bibliotece, zapraszamy do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=VoW03BUDpQo&feature=youtu.be

 Przez cały 2016 rok w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbywały się zajęcia nauki kroju, szycia, cyfrowania portek oraz zdobienia sukman i cuch góralskich. Zajęcia prowadzone były w ramach projektu „Tajemnica góralskich portek” i w całości sfinansowane zostały przez Ministra Kultury z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe Kultura ludowa i tradycyjna. Prowadził je nosiciel tradycji pan Jan Kubik, a jego uczniami byli: Karolina Liszka, Angelika Prymula, Artur Majerczak, którzy dzielnie uczyli się trudnej sztuki cyfrowania i wyszywania. W ramach projektu uczniowie wspólnie z mistrzem uszyli portki góralskie, cuchę oraz sukmanę góralską.

 

W piątek 8 kwietnia 2016 r. w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji  projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek”. Zajęcia prowadzone są przez mistrza pana Jana Kubika, który podczas zajęć posługuje się gwarą. Uczniami mistrza są 3 młode osoby, które powoli poznają tajniki kroju, szycia i  "cyfrowanie” portek oraz cuch góralskich. Zajęcia obejmować będą także naukę zdobienia sukman góralskich. Warto zauważyć ze cyfrowanie stroju góralskiego jest w naszym regionie unikatowe i grozi całkowitym zanikiem. Zdaniem  wójta gminy przy szybko zachodzących przemianach kulturowych jest to już nieomal ostatni moment na uchwycenie  i udokumentowanie tego regionalnego fenomenu rękodzielniczego. Dlatego tez gmina Krościenko wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną podjęła działania i aplikowała o środki finansowe do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI i trwał będzie do końca 2016 roku.
 W ramach  projektu  powstanie film edukacyjno-promocyjny oraz zostaną wykonane portki góralskie, cucha i sukmana góralska.

 Podczas festynu sołeckiego w Krościenku w dniu 13.08.2016r. miała miejsce plenerowa wystawa efektów projektu pod nazwą „Tajemnica góralskich portek” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku.

Wystawie towarzyszył „Mistrz tradycji” twórca ludowy - Jan Kubik wraz ze swoimi uczniami, który od stycznia 2016 roku przekazuje im swoją wiedzę. Karolina, Angelika oraz Artur - uczniowie mistrza prezentowali swoje umiejętności, którym uważnie przyglądali się zwiedzający wystawę. Turyści i mieszkańcy mieli okazję osobiście zasięgnąć informacji o tradycji i kulturze pienińskiej, o której gwarą i z pasją opowiadał Jan Kubik.
 
Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycyjna. Koordynatorem projektu była Krystyna Kubik.
 
Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna
Polecane strony: