24.05.2024r.
Wyjazd do teatru, Klubu Miłośników Książki na sztukę ,,Traktat o łuskaniu fasoli", stał się doskonałą okazją do odwiedzenia niezwykłego cmentarza na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Na cmentarzu, założonym w 1851 roku, przez ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza Zakopanego, spoczywają zasłużeni dla rozwoju zakopiańskiego życia kulturalnego i społecznego, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju miasta i regionu. Są artyści, literaci, sportowcy, patrioci oraz ratownicy i przewodnicy tatrzańscy.
Nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wiele z nich wyszło spod dłuta wybitnych zakopiańskich artystów. Znajdują się groby: Witkacego z jego matką, Stanisława Marusarza z żoną Ireną, Heleny Marusarzówny, Tytusa Chałubińskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Krzeptowskiego Sabały czy Kornela Makuszyńskiego.
📍Wśród symbolicznych nagrobków odszukać można grób Franciszka Bachledy-Księdzularza, wyróżnionego tytułem honorowego obywatela Gminy Krościenko nad Dunajcem.
W 1931 r. cmentarz został uznany za zabytek.
Jest to miejsce ważne, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Pani Ani dziękujemy za wyczerpujące informacje.🤗
Wyjazd zrealizowano w ramach środków indywidualnych.

 

Polecane strony: